קורות חיים

 

אבי שוורץ נולד בשנת 1938 בבוקרסט, רומניה ועלה לארץ בגיל 10. מצעירתו גילה כשרון ציור. אביו שהיה אספן אמנות, זיהה כשרון זה ועודד אותו ללמוד ולפתח את כשרונו.
למד ב"מכון אבני" (1954-1955) ואצל המורים הידועים: מרסל ינקו, שטרייכמן וסטימצקי. פנייתם לעבר המופשט לא התאימה לאמת הפנימית שלו והוא הפסיק לצייר. לאחר מספר שנים חזר ללמוד אצל הצייר צבי שור (1970-1971) ואח"כ אצל פרופ' שוורצמן. כאמן צעיר ומוערך נהג לצייר עם הציירים: לובין, הולצמן ונחום גוטמן, בעיקר בסמטאות יפו, בבתי הקפה ובנמל. המתבונן בציוריו נחשף לצבעוניות עשירה, ליכולת רישום וירטואוזית ולתפיסה מיוחדת של האובייקטים אותם מצייר. חיבתו המיוחדת ליפו, באה לידי ביטוי בשלל הנושאים המככבים בעבודותיו: השווקים, הסמטאות, בתי קפה, הטיפוסים המאכלסים אותם, הים והדייגים. שוורץ יוצא מתוך המציאות האפורה וצובע אותה בצבעים עליזים. עסיסיות, צבעוניות ססגונית, ניחוחות הווה ונוסטלגיה של העבר, כולם חוברים יחד על גבי בדיו ומרתקים את עין הצופה.
אבי שוורץ הינו אמן כנה וקוהרנטי הניצב בשורה הראשונה של האמנות הישראלית. הוא מגדיר את סגנונו כנע בין פוסט אימפרסיוניזם לפוביזם, הוא מאמין בכל מאודו באמנות הנבחרת באיכויות האמיתית שלה, גם אם היא משתייכת לאסכולה מיושנת יותר ואינה מנסה לשבור מוסכמות ולהיות יוצאת דופן. בזכות סגנונו הוא מגיע למהותם של הדברים ומדגיש במיומנות טכנית מעולה וברגישות רבה את החיובי, היפה והאסתטי שבהם.
בשנת 1979, השתלם באקדמיה לאמנות "גרנד שומייר" בפריז, הוא הציג בתערוכות יחיד רבות בארץ, בדרום אפריקה ובוונצואלה וכן השתתף בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ, בקנדה, שוויץ, גרמניה, ארה"ב ויפן.
עבודותיו זוכות להערכה רבה ומוצגות בגלריות ברחבי העולם לצד אמנים ישראלים מהטובים ביותר, יצירותיו נמצאות באוספים פרטיים וציבוריים.
בשנת 2013 אבי שורץ זכה בתואר יקיר העיר פתח תקוה על פעילות רבת השנים להעלאת קרנה של פתח תקוה, על תרומה והתנדבות לשיפור איכות החיים בפתח תקוה.